yükleniyor

Web Tasarım’da Renk Uyumu

Başarılı bir web tasarımın ana unsurlarından en önemlisi web sitesine ve içeriğine uygun doğru renk kombinasyonlarının kullanılmasıdır.

 

Web tasarımda renk kullanımı, ziyaretçilere iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ve mesajı doğru bir biçimde iletmek için çok önemlidir. Bu nedenle web tasarımcılar da çalışmalarında renkleri en etkili şekilde kullanmak için çeşitli yöntemler üzerinde çalışmaktadır.

 

Son olarak; dünyanın sayılı dijital prodüksiyon ve tasarım ajanslarından Jam3’te çalışan grafik programcısı Matt DesLauriers, web sitesi tasarımlarında yol gösterici olabilecek, tasarım trendlerini analiz eden bir araç geliştirdi. Araç; bir web sitesinin sayfa bilgileri ile site ismi, yazar, tarih, URL gibi erişilebilecek tüm metadata için HTML’i tarıyor. Her görselin RGB pikselleri 3 ana rengi esas alan kabataslak bir renk paleti elde etmek için analiz ediliyor.


Analizler sonucu dairesel grafiklerle her web sitesinin 3 ana renk dağılımını gösteren mükemmel görsel verilere ulaşılıyor. Görselleştirme Canvas2D kullanılarak dönüştürülüyor. Bununla birlikte Node.js, d3.js, Cheerio ve Browserfy gibi açık kaynak araçlarından faydalanarak verileri görselleştirmek mümkün olabiliyor.

 

Aşağıda renk kartelasını başarılı bir şekilde kullanan web sitelerini inceleyebilirsiniz. Yazının devamında ise materyal tasarımda renk kullanımının önemi ile Google Material Design felsefesine değinecek ve yaratıcı renk paletleri oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı araçları listeleyeceğiz.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!